Co má společného otrava Bečvy a mise na Mars? Odpověď zní: spektrometry. Tyto přístroje se nově budou vyvíjet v Brně

Brno, 11. května 2021 – Brno je známé jako světové centrum elektronové mikroskopie. Udává se, že zhruba každý třetí elektronový mikroskop pochází právě odsud. Největší místní výrobce, společnost Thermo Fisher Scientic, se nyní zaměří i na vývoj hmotnostních spektrometrů. Tyto přístroje poskytují informace o chemické struktuře látek a nacházejí široké uplatnění například ve farmaceutickém průmyslu,

Pokračovat ve čtení

Prof. Mária Bieliková (KInIT): „Budujeme kultúru založenú na vnútornej motivácii.“

Patří k nejznámějším slovenským informatičkám. Po letech strávených na Slovenskej technickej univerzitě v Bratislave se stala hlavní protagonistkou nezávislého institutu podporovaného ze soukromé sféry zaměřeného – možná poněkud překvapivě – na základní informatický výzkum. Nejen o tomto institutu, ale o kultuře postavené na vnitřní motivaci jsme si povídali s paní prof. Máriou Bielikovou.

Pokračovat ve čtení

Thermo Fisher Scientific podpoří mladé vědce. Na jejich výzkum půjde 200 000 korun

Přední výrobce elektronových mikroskopů podpoří mladé vědce, kteří ke své práci využívají elektronový mikroskop nebo jiné pokročilé analytické přístroje. Soutěž o dvouletý grant ve výši 200.000,- korun vyhlašuje společně s Československou mikroskopickou společností (ČSMS). Vědečtí pracovníci nebo PhD studenti se mohou přihlašovat do 31. května.

Pokračovat ve čtení

Ženy a vědecká kariéra: sdílení perspektiv mezi Francií, Českou republikou a Slovenskem

V návaznosti na Mezinárodní den žen a dívek ve vědě (11. února) a Mezinárodní den žen (8. března) a v kontextu, kdy se Francie připravuje na spolupředsednictví Fóra pro rovnost generací, vás Francouzský institut na Slovensku a Francouzský institut v Praze zvou ve středu 10. března od 11:00 na setkání se specialisty na gender ve vědeckém prostředí a s vědkyněmi, které se podělí o své vlastní zkušenosti.

Pokračovat ve čtení