Přehled

Postdoc position in PROTEOMIC group

University Hospital Hradec Kralove, Biomedical Research Center

(Czech version below)

Description: We are looking for a new colleague to a postdoc position in the proteomic group of the Biomedical Research Center. Our group is focused on mass spectrometry-based analysis of biological samples (body fluids, cells). The successful candidate will participate on the ongoing proteomic projects, including instrument service and data evaluation.

We expect from you:

  • PhD in bioanalytics or related fields
  • Experience with separation techniques and mass spectrometry will be a great benefit
  • Ability of independent scientific work with publication outputs
  • Perfect English (written and spoken)
  • Communicativeness, willingness to self-education beyond the expertise
  • Ability to work in a team

We offer you:

  • Above-standard salary conditions
  • Extra financial benefits depending on working outputs
  • Possibility to supervise undergraduate and postgraduate students
  • Active participation in national and international scientific projects
  • Participation in a young and progressive scientific team

Applications in the form of a structured scientific CV should be sent electronically to:

Mgr. Marie Vajrychová, Ph.D.

marie.vajrychova@fnhk.cz

More information can be obtained at the above email or by phone +420 495 832 017

Volná pozice v oboru PROTEOMIKA

Fakultní nemocnice Hradec Králové, Centrum biomedicínského výzkumu

Popis pozice: Fakultní nemocnice Hradec Králové, Centrum biomedicínského výzkumu (CBV), vypisuje výběrové řízení na pozici postdok – proteomik. Hledáme nového kolegu/kolegyni do vědecké skupiny zaměřené na hmotnostně-spektrometrickou (MS) analýzu biologických vzorků. Náplní práce bude především plnění cílů v probíhajících proteomických projektech vč. přípravy vzorků pro MS, obsluhy přístrojů a vyhodnocení dat.

Očekáváme:

  • Titul Ph.D. v oboru bioanalytika a příbuzných oborech
  • Praktická znalost HPLC, zkušenost s LC-MS/MS výhodou
  • Schopnost samostatné vědecké a publikační práce
  • Aktivní znalost anglického jazyka
  • Schopnost práce v kolektivu, případně vedení studentů
  • Komunikativnost, ochota vzdělávat se i mimo svou odbornost

Nabízíme:

  • Nadstandardní platové podmínky
  • Možnost zvýšeného osobního ohodnocení dle vykonané práce
  • Možnost vedení pregraduálních a postgraduálních studentů
  • Aktivní účast v národních i mezinárodních vědeckých projektech
  • Účast v mladém a progresivním vědeckém kolektivu

Nástup dohodou, v ideálním případě duben – květen 2020.

Přihlášky v podobě strukturovaného vědeckého CV zasílejte elektronicky na adresy:

Bližší informace lze získat na výše uvedené adrese popř. na telefonu +420 495 832 017