mcePharma s.r.o.

Jsme česká společnost, která vyvíjí a vyrábí inovativní doplňky stravy, doplňková krmiva a premixy potravinářské nebo veterinární kvality. Naše doplňky stravy a doplňková krmiva ve formě tablet a prášků nabízíme zákazníkům na celém světě pod naší nebo privátní značkou.

Součástí našich služeb je zakázkový vývoj, výroba tabletových a práškových forem, nabízíme kompletní servis od konceptu až po hotový výrobek, včetně výroby malých šarží nebo stabilitních studií.

Jsme vlastníky patentu na technologické zpracování vysoce vstřebatelného extraktu kurkuminu v orálně rozpustných tabletách, který je používán v několika našich přípravcích, nejznámější je náš patentovaný doplněk stravy Neo curcumin supplement ODT. Naši patentovanou technologii používáme také v řadě veterinárních produktů, zejména v minitabs, které jsou unikátní jsou velikostí speciálně vyvinuta pro malá plemena a kočky.

Vstřebatelnost aktivních látek v našich produktech je prokázána vlastními vědeckými studiemi, na kterých spolupracujeme s předními výzkumnými instituty a univerzitami v České republice.

Vlastníme výrobní technologie na výrobu premixů a směsí potravinářské a veterinární kvality, vybrat si můžete z našich hotových premixů, které zefektivní vaše výrobní procesy v potravinářském i veterinárním průmyslu.

Nabízíme také zakázkový vývoj a výrobu směsí dle individuálních požadavků zákazníků, naší předností je flexibilita, krátké dodací lhůty, samozřejmostí jsou malé i velkoobjemové šarže. Naše služby v oblasti míchání a směsí nabízíme pod značkou Flexi blending.

Kvalita je pro nás zásadní, vlastníme několik certifikátů kvality pro potravinářskou a veterinární výrobu jako ISO certifikace, registrace pro výrobu krmiv a certifikace správné distribuční praxe pro skladování.

Na našem rozvoji neustále pracujeme, v současné době stavíme nový vývojově-výrobní a logistický areál Stachovice HUB který bude v plném provozu v listopadu 2021.

We are a Czech company that develops and manufactures innovative food supplements, pet supplements and premixes of food or veterinary quality. We offer our food supplements and complementary feeds, in the form of tablets and powders, under the mcePharma brand or as a private label, which we distribute worldwide.

An integral part of our services is contract development and manufacturing of tablet and powder forms, we offer a complete service from concept to final product, including the production of small batches or stability studies.

We hold a patent for the technological processing of a highly bioavailable curcuma extract in orally soluble tablets, which is used in several of our products, the best known is our patented Neo curcumin supplement ODT. We also use our patented technology in number of veterinary products, especially in minitabs, which are unique in size and specially developed for small breeds and cats.

The effectiveness of our products is supported by our scientific studies, which demonstrate the high absorbability and solubility of used active ingredients, we use only high-quality molecules and substances. The development of sophisticated products is carried out in cooperation with leading research institutes and universities in the Czech Republic.

We own production technologies for production of premixes and powder blends of food and veterinary quality, you can choose from our ready-made premixes, which streamline your development process and costs in the field of human, pet and animal food products. We also offer contract development and manufacturing of premixes according to individual customer requirements. Our main benefits are flexibility, short delivery time, small and high-volume batches. You can find our services in the field of premixes and blending under the brand Flexi blending.

Quality is essential for us, we have several quality certificates for food and veterinary production such as ISO certifications, registration for feed production and certification of good distribution practice for storage GDP.

We´re constantly working on our expansion, we are currently building a new generation of multifunctional organisation for development, production and storage. Stachovice HUB is characterized by subsequent properties like flexibility, efficiency, predictability, innovation, customer-oriented. Expected to start operation in November 2021.

 

There are currently no vacancies.